تعرفه نگهداری کالا در سردخانه سال 93

با سلام و احترام

با عنایت به مصوبه ابلاغی شماره 128445 / ت 40172/ک مورخ 1387/07/28 هیئت محترم وزیران در ارتباط با تعیین تعرفه خدمات سردخانه ای، بر اساس قوانین و مقررات و حسب درخواست برخی استان ها مبنی بر تعیین تکلیف نرخ های مورد عمل سردخانه داران در سال 92 به اطلاع می رساند، در این راستا جلسات متعدد کارشناسی در محل سازمان برگزار و پس از بررسی اسناد و مدارک و مححاسبات انجام شده، تعرفه خدمات سردخانه ای به شرح زیر تعیین گردید:

1- تعرفه نگهداری کالا در سردخانه های کشور به شرح جدول زیر مبنای عمل سردخانه ها قرار گیرد، بدیهی است نرخ های اعلامی حداکثر نرخ های خدمات سردخانه ای بوده ، لذا سازمان های صنعت و معدن تجارت استان ها می توانند بر اساس شرایط خاص استان نرخ های پایین تر از نرخ های مذکور اعمال و اجرا نمایند.

تعرفه نگهداری کالا در سردخانه های کشور برای سال 1393

 

تعرفه نگهداری کالا در سردخانه
ردیفشرحمبلغ ( ریال ) 
1پنیر و کره5002
2گوشت لاشه ، ماهی فله ، و مرغ کارتنی5818
3گوشت کارتنی و ماهی کارتنی5497
4خرما ، رب و کالاهای مشابه6163
5کیوی ، انار ، مرکبات ، انگور و سیب درختی(  در جعبه پلاستیکی باکس پالت فلزی و با رعایت تمامی استاندارد های لازم)9154
6کیوی ، انار ، مرکبات ، انگور و سیب درختی(  در جعبه پلاستیکی بدون باکس پالت فلزی)7781
7سیب درختی در جعبه و یا باکس چوبی6486
8موز و آناناس10006
9تخم مرغ8341
10سیب زمینی و پیاز5671
12بستنی و شیرینی های تر10006

 

تبصره 1) نرخ عمل آوری موز با توافق طرفین معین می گردد.

تبصره 2) کالاهایی که برای آنها نرخ تعیین نگردیده است،بنا به توافق طرفین معین می گردد.

تبصر3) نرخ های یاد شده از تاریخ اعلام تا ابلاغ نرخ های جدید قابل اعمال خواهد بود.

تبصره 4) تعرفه سردخانه هایی که تمامی موارد کیفی لازم جهت نگهداری کالا را رعایت ننمایند بنا بر تشخیص اتحادیه تا 15% از نرخ های اعلامی اعمال خواهد شد.

نرخ قابل اعمال برای قرارداد های حجمی به ازای هر متر مکعب در هر روز حداکثر 1428 ریال محاسبه و اعلام میگردد.

3- اتحادیه سراسری سردخانه های کشور موظف است ضمن تهیه و ابلاغ فرصت یکسانی برای قرارداد های منعقده بین سردخانه دارن و مصرف کنندگان خدمات سردخانه ای ترتیبی اتخاذ نماید که حقوق مصرف کنندگان در قرارداد ها رعایت گردد.

4- تمامی سردخانه ها مکلفند بر اساس نرخ های مصوب ابلاغی و در چارچوب فرمت قرارداد ابلاغی اتحادیه یاد شده نسبت به عقد قرارداد اقدام نمایند 

5- سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان های خوزستان، بوشهر،  هرمزگان، سیستان و بلوچستان در صورت تشخیص مجازند حداکثر به میزان 10 درصد به تعرفه های تعیین شده یاد شده در بند (1) اضافه نمایند.

6- صاحب کالا موظف است نسبت به بیمه نمودن کالای خود راسا اقدام نماید و سردخانه از این بابت مسئولیتی ندارد.

7- در خصوص دوره نگهداری کالا و محاسبات مربوط به آن ملاک عمل مدت زمان توافق شده در قرارداد می باشد و زمان ورود و خروج کالا نمی تواند ملاک عمل باشد و در خصوص مقدار کالا ملاک عمل مقدار کالای وارد شده به سردخانه می باشد. لیکن در صورتی که مقدار تحویل شده کمتر از 80 % مقدار توافق شده باشد مشمول جرایم مقرر در توافق نامه مربوط خواهد شد.

8- نرخ های اعلام شده مذکور فقط جهت نگهداری کالا بوده و هزینه تخلیه و بارگیری از وسیله نقلیه به سالن سردخانه و بارچینی و بالعکس و در اختیار گذاشتن سایر امکانات منجمله سالن بسته بندی و ... برای کالاها با توافق طرفین و رعایت ضوابط قیمت گذاری محاسبه و پرداخت می شود.

9- هزینه هایی از قبیل باسکول و باکس پالت فلزی در تعرفه حق الحفاظ لحاظ گردیده و اخذ هر گونه وجهی تحت عنوان مذکور و مشابه آن فاقد وجاهت قانونی است.

10- عوارض و مالیات بر ارزش افزوده و حق بیمه متعلقه به هرکدام از کالاها بر عهده صاحب کالا می باشد.

11- تعرفه های مصوب از تاریخ ابلاغ بخشنامه قابلیت اجرا خواهد داشت ، بدیهی است در مواردی که در قرارداد های منعقده با این مضمون " با تغییرات تعرفه مصوب نرخ های مندرج در قرارداد اصلاح خواهد شد" وجود داشته باشد تغییرات ابلاغ شده به قرارداد های مربوطه پیشین نیز قابل اعمال خواهد بود.